תכנית הטיפול "ממלחמה לשלום" לנפגעי הלם קרב

המסע לחיים בעזרת סוסים מהקרקע לטיפול בפוסט טראומה בנפגעי תגובות קרב - יוצא לדרך!!

 

התכנית לטיפול בפוסט-טראומה "ממלחמה לשלום" נולדה בכדי לתת מענה לכל אותם חיילים נפגעי קרב המשרתים באומץ את מדינתנו.

 

הרעיון נוצר מתוך יציאה אל מסע חיים שיביא עמו הסתכלות למודעות, אהבה, ביטחון והגשמה עצמית, תוך תובנה לחשיבות של להיות  ב "כאן ועכשיו" ומתוכה לפתח זהות עצמית.

 

השיטה הטיפולית מבוססת על בניית קשר מהקרקע בלבד, בגובה העיניים, תוך היטמעות במרחב המחיה של הסוסים.  למעשה, המטופלים מצטרפים לדינמיקה הטבעית של עדר סוסי חופש עוצמתיים.  אלו סוסים רגישים ואוהבי אדם שמכירים היטב את הסיטואציה הטיפולית.

 

סוסים הם מטפלים מטבעם ותפקידם הוא לשקף דפוסי התנהגות, צורות חשיבה, דרכי התנהלות ורגשות שונים באופן מיידי.

 

מהו הלם קרב

הלם קרב, הידוע גם בשמו "תגובת קרב" היא תגובה לפוסט טראומה של חייל לאירוע שהתרחש בזמן פעילות מבצעית-מלחמתית.

במהלך שירות צבאי קרבי, חיילים רבים נחשפים לאירועים מסכני חיים ומותירי צלקות.  רבים מהם שבים הביתה פצועים, בגופם ו/או בנפשם.  מהפציעות הגופניות קשה יותר להתעלם, הן נמצאות שם, גלויות לעיני כל.  אולם הפציעות הנפשיות, אלה הפחות נראות בעין, מהולות עדיין בסטיגמה, בבושה ולעיתים בהסתרה של ממש.

הפצעים הנפשיים אינם הולכים לשום מקום.

 

הם אמנם שקופים, אך הרסניים לא פחות מכל פציעה גופנית אחרת, ואולי אף יותר.  רבים אינם יודעים כי הלם קרב, הוא למעשה מקרה פרטי של הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) אצל יוצאי קרבות ופעולות צבאיות.

המצב הנפשי אליו נקלע האדם, ובעיקר זה שאינו זוכה לטיפול, אינו מאפשר לו לקיים אורח חיים שגרתי, אינו מאפשר לו לתפקד, לעבוד, לקיים מערכות יחסים תקינות ולהקים ו/או לנהל חיי משפחה תקינים.

 

לנפגעי תגובות קרב יכולות להיות השפעות בעוצמות שונות על חיי היומיום, עד כדי אובדן שליטה מוחלט עליהם.  אנשים החווים הלם קרב ממשיכים לחוות שוב ושוב את חוויות המלחמה שיצרו אצלם את הטראומה והותירו בהם את הצלקות הנפשיות.  האירוע הטראומטי יכול לחזור אצל נפגעי הלם הקרב באופנים שונים – תמונות, הזיות, אשליות, פלשבקים וחלומות המשחזרים לפרטי פרטים את האירוע וגורמים לנפגע להרגיש כאילו הוא מתרחש מחדש.  כל דבר יכול לעורר מחדש את הזיכרונות – אפילו צליל או ריח שמסמלים או מזכירים לנפגע זווית כזו או אחרת של המאורע.

 

אירוע טראומטי, באשר הוא, קשה מאוד לעיבוד רגשי.  כאשר לוחם עובר טראומה, כזו שאינו מסוגל לעבד ולעכל בכוחות עצמו, היא נותרת כלואה בצורתה הגולמית, ועמה מגיעים סימפטומים חודרניים קשים מאוד, אשר כמעט ואינם מאפשרים רגע של שלווה, ודאי לא שגרת חיים תקינה.

כאשר אירוע טראומטי אינו מעובד כהלכה, הוא נוטה לשוב ולחזור, תוך שהוא מקנן בנפשו של האדם וגובה מחירים גבוהים.

 

הפציעה השקופה

הסימפטומים החודרניים האלו, כל הסיוטים, הפלאשבקים, גורמים לאדם להימנעויות רבות- השלב ההרסני הבא בפוסט טראומה, שאינה מאפשרת לאדם להתנהל באופן תקין.  האדם מתחיל להימנע מכל מצב שעשוי להתפרש כמפחיד או להזכיר את הטראומה.  רבים מסתגרים בביתם, נמנעים מלצאת ולפגוש זרים, מתקשים להתקרב לאנשים, מתקשים לדבר על הטראומה, מתקשים לחוש הנאה.  למעשה, הפחד להיזכר, הפחד מהישנות הטראומה- בצורתה המדומיינת או המציאותית, גורם לאדם לבחור שלא לעשות המון דברים.

הבעיה היא, שההימנעויות לא עוזרות.  האדם עדיין מתעסק בטראומה בצורה בלתי נשלטת, היא עדיין חודרת לנפשו פעם אחר פעם, והניסיונות להגן על עצמו באמצעות ההימנעויות כלל לא מסייעים לו.

כך האדם נמצא במעגל קסמים הרסני- עסוק כל הזמן בלהמנע מהטראומה, אך למעשה חי אותה באופן בלתי נשלט.

המעגל הזה אינו מאפשר רגיעה, אינו מאפשר שלווה, ובוודאי שאינו מאפשר שגרת חיים בריאה.

 

למה סוסים?

לסוסים יש משמעות

עבורנו בני האדם, סוס הוא תמיד יותר מסוס.  הוא סמל לעצמה, חופש, אצילות ושחרור.

במיתולוגיות השונות, הסוס מהווה גשר בין עולמות ויצור שמסמל תנועה ושינוי.  בתרבות האנושית, הסוס הוא מיתוס מהלך (או דוהר) על ארבע.  אנו חווים את הנוכחות המיתית של הסוס בתת-המודע שלנו, זו אחת הסיבות המרכזיות לכך שכשרובנו נמצאים בקרבת סוסים, אנו מרגישים נוכחות אנרגטית אדירה, כשנוכחות זו מעוררת אינספור תחושות חזקות. 

 

העֹצמה המסתורית של הסוסים

כשאנו באים במגע עם סוסים, אנחנו חווים פליאה והשתאות.  אחת הסיבות לכך היא שסוסים כבר אינם חלק מהיומיום שלנו, עברו הימים בהם הסוסים התהלכו ברחובות.  כיום בישראל, אנו פוגשים בהם פעמים נדירות.

עבור רובנו, מדובר בחיה עטופת מסתורין.  ברגע שהסוס מתקרב אלינו, עם כל החוזק העדין שלו, אנחנו נדרכים ומתעוררים..

ויותר מכל, אנחנו מרגישים..!

 

ארכיטיפ הסוס

הפסיכואנליטיקאי "קרל יונג" טווה את המושג ארכיטיפ – סמלים ששייכים ללא מודע הקולקטיבי של כלל בני האנוש.  ישנם הרבה ארכיטיפים ידועים – אנימוס/אנימה, הצל, האם הרחמנייה, הגיבור הכל יכול, הזקן החכם ועוד.  לסוס שמור מקום מכובד כארכיטיפ עצמתי במיוחד, שמתקשר לדחפים ראשוניים, משולחי רסן ומלאי תשוקה (ומתחבר מאוד לעבודה עם ארכיטיפ הצל).

הסוסים מסמלים רגש סתור ומתפרע.  זו הסיבה שהם מסוגלים לגרום לנו להתחבר מחדש לרגשות העמוקים ביותר שלנו.  כשאנחנו פוגשים בסוס, אנחנו מרגישים את הכוחות החזקים שקיימים בתוכנו.  אנחנו משתוקקים להרגיש את הכוחות הללו, ועורגים לקיום שלהם בחיים שלנו.

סוסים הם חזקים, אך הרגישות שלהם חשובה הרבה יותר!

כשאנחנו מסתכלים על סוס, אנחנו רואים חיה גדולה ועוצמתית ("כוח סוס").  אבל האמת היא, שסוסים הם עדינים.

כבני אדם גם אנחנו נוטים לייצג תדמית של חוזק, מסוגלות ואחריות אינסופית.  אבל לעתים, יש לנו נטייה לפספס את ההזדמנות לאותנטיות אמיתית ואת החיבור לעולם ולאנשים שבתוכו.

בשל המנטליות הבסיסית שלהם כנטרפים, סוסים מרגישים הכל.  לרגשות שלנו יש תדרים, והסוסים קולטים אותם באופן בלתי אמצעי.  אנחנו יכולים לשקר לעצמנו, אך זה לא כל כך קל לשקר לסוס, למעשה, זה בלתי אפשרי.

לסוסים יש עניין עצום באותנטיות ובאמת שלנו.  המסכות שלנו לא מעניינות אותם.  ככל שנבלה עמם זמן משמעותי, הם ילמדו אותנו לשתף ולתקשר.

 

סוסים הם מלווים טיפוליים מטבעם

בסביבה טיפולית מבוקרת, סוסים מאפשרים למטופלים לבוא במגע עם הרגשות החבויים ביותר שלהם, לעבוד איתם ולשלוט בהם.  זה קורה הן ברובד המודע והן ברובד הלא-מודע.  זהו מקור נפלא לחופש וליצירת המציאות שאנו רוצים שתהיה לנו.

סוסים הם יצורים כנים, רגישים ומכילים שמפגישים את המטופלים עם עצמם כשהם משוחררים מתנאים, מציפיות ומשיפוטיות.

הסוסים מבחינים בשריון שלנו, מסירים אותו במהירות ומפגישים אותנו עם פגיעות פיזית ורגשית.

פגיעות זו - היא המפתח לבניית החוזק שבנו.

השילוב של טיפול בסיוע סוסים מהקרקע משולב גישות טיפול שונות, למידה התנסותית, טבע תרפיה וטיפול בעזרת בעלי חיים

קורט האן, שהיה אחד החלוצים בתחום החינוך ההתנסותי (Experiential learning), חרט על דגלו את הסיסמה "למד תוך כדי עשייה", ויישם את רעיונותיו לראשונה בבי"ס בגרמניה ב-1920 כאשר הקים תכנית למידה בשטח, אשר לטענתו מובילה לצמיחה ספונטנית של ערכים אישיים וחברתיים כגון-התחשבות בזולת, שליטה עצמית, אומץ לב, והגשמת המטרה (רומי וכהן,1998).

 

למידה התנסותית היא למידה ע"י עשיה וזוהי הדרך הטובה ביותר בה בני האדם לומדים.  כפי שניסח בצורה הטובה והרהוטה ביותר משפט סיני עתיק: "מה שאני שומע, אני שוכח.  מה שאני רואה, אני זוכר.  מה שאני עושה, אני מבין".

 

מחקרים מעידים כי בני האדם ממש מתוכנתים כך וההערכות מראות כי בזמן שאנו זוכרים רק 20% ממה שאנחנו 'שומעים' ו-50% ממה שאנחנו 'רואים', אנחנו  למעשה רוכשים ומשמרים 80% מלאים ממה שאנחנו 'עושים'.  כתוצאה מכך, הבנת הלמידה ההתנסותית וטבעה הם תנופה ענקית להבנת מערכת העצבים האנושית, כוחה והשימוש הנכון בה ללמידה ולריפוי.

אודי_מוצני_שירותי_צילום_-_עדי_הראל_הפקות

למידע הנרכש מלמידה התנסותית יש יכולת שימור וקיבוע גדולה יותר מאשר משיטות הלימוד, האימון והטיפול המסורתיות, כשבהן המשתתפים ישובים ומקבלים אינפורמציה דרך הרצאה, בעל פה או בצפייה בווידאו.

הטיפול בפסיכותרפיה בסיוע סוסים טומן בחובו גישות וטכניקות טיפול שונות כגון: גשטלט, פסיכולוגיה דינמית, הפסיכולוגיה של תת המודע וסימבוליזם יונגיאני, פסיכולוגיה קוגניטיבית התנהגותית, פסיכותרפיה אקזיסטנציאלית ועוד, כשכל אלו מתקיימים דרך חוויה סומטית (גופנית) חזקה ומאפשרים תקשורת גוף נפש חזקה ביותר. 

 

כל החוויה הזו מתקיימת בסביבה שהיא קליניקה עצומה בטבע, ומייסודה הנה חלק מטיפול בטבע תרפיה.  ההתנהלות עם הסוסים היא התנסותית מעשית והטיפול המשלב טבע, סוסים עוצמתיים חופשיים והתנסות אישית, הם שילוב מנצח לריפוי ממקור פנימי, התנסותי במרחב עצום של חופש ומחקר אישי.

קצת עליי

 

אביבית מלכה בן גאון

בעלת החווה, מקימת "מרכז Gallop לפסיכותרפיה בסיוע סוסים" ומייסדת מודל הטיפול בסיוע סוסי חופש.

מתגוררת לא רחוק מהחווה, נשואה לגלעד ואם לאלה ואופיר.

סוסים תמיד היו חלק מחיי.  הסוסים בחווה שייכים לי ולמשפחתי ואני מכירה אותם כפי שאני מכירה את עצמי.

 

בהכשרתי, אני מטפלת הוליסטית ברכיבה על סוסים, מוסמכת מטעם בית הספר למקצועות הרכיבה "סוסים ואנשים" של המכללה ההוליסטית כרכור.

כמו כן, אני פסיכותרפיסטית מוסמכת בסיוע סוסים, מטעם איגוד EGALA - Equine Assisted Growth and Learning Association הבינלאומי לצמיחה ולמידה בסיוע סוסים.

הסמכות נוספות כוללות אימון אישי וקבוצתי במודל "סוסים מובילים שינוי" ואימון אישי והנחייה קבוצתית מטעם בית הספר למאמנים בחברת "תות - תקשורת ותוצאות".

 

הקמתי את מרכז Gallop ואת גישת הטיפול הייחודית בו מתוך ניסיון אישי ואמונה אמיתית בטיפול הדינמי הקיומי ב"כאן ועכשיו", בכוחם של הסוסים כישויות מטפלות חזקות ביותר וביכולתם של אנשים ליצור גשר אל "האני האותנטי" דרך הקשר שבין האדם לסוס, מהקרקע בלבד ובגובה העיניים.

 

חיי זימנו לי לא מעט מבחנים וצמתים, חוויתי רגעים יפים לצד חוויות לא פשוטות.  הסוסים בחווה שלי הם אלו שעזרו לי להשתקם כשהייתי זקוקה לכך בעצמי.

כיום, המטרה שלי היא לתת לסוסים שלי להוביל אנשים שזקוקים לכך, כפי שהם הובילו אותי.

 

לסיכום,

מעבר להיותי מאמנת ומטפלת רגשית דינמית בגישות שונות ומגוונות, אני מאמינה כי בכל אדם חבוי כוחו הייחודי של הסוס בנפשו ויכולות ריפוי פנימיות.

תפקידי כמטפלת ותפקידם של צוות המטפלים המוסמכים לשיטת הטיפול בגאלופ הוא ללוות את המטופלים במסע לגילוי כוחות אלו, העצמתם, זיהוי הקשיים ודרך התמודדותם עמם.

אנו במרכז גאלופ מאמינים כי ככל שנכיר יותר את עצמנו ונלמד לזהות את הסוסים בנפשנו, כך נזכה בהרחבת החופש הפנימי, ונאפשר את הרשות לדיאלוג בינינו מתוך בחירה ומתן מרחב לביטוי עצמי עמוק ואותנטי.

 

ככל שנכיר יותר את הסוסים שבתוכנו ונלמד להתיידד איתם, כך המסע שלנו יהיה יותר מעצים, פורה ומרפא.