top of page
  • תמונת הסופר/תAdmin

מהי שיטת הטיפול ׳החוויה הסומטית׳? למה דווקא עם סוסים? וכיצד הם משתלבים בתהליכי שיקום מטראומה?


המאמר נכתב ע״י: אביבית מלכה בן-גאון

פסיכותרפיסטית בסיוע סוסים ובעלת מרכז Gallop לפסיכותרפיה בסיוע סוסים.

**המידע אודות ״החוויה הסומטית״ באדיבות ITI ישראל (מרכז הטראומה הבינלאומי)**

—————————————-—


הגוף זוכר…

״החוויה הסומטית״ היא שיטת טיפול וריפוי טבעית, שפותחה בארצות הברית על ידי ד"ר פיטר לוין וארגונו

‏.SETI – The Somatic Experiencing Trauma Institute


שיטת ®SE מאפשרת לאדם להתגבר על תסמיני טראומות יומיומיות (תאונות דרכים, טיפולים רפואיים, ניתוח, כאב כרוני, שכול וטראומות הקשורות ללידה), כמו גם על תסמיני טראומות יוצאות דופן (אסונות טבע, קרב, מלחמה, טרור, רצח עם, אונס ותקיפה).

החוויה הסומטית (סומטי=גופני) היא שיטת טיפול עדינה ומלאת חמלה המסייעת להחזרת האיזון הפנימי הפיזיולוגי ולחיזוקהחוסן הנפשי כנגד מצבי לחץ. ®SE מגנה על המטופלים מפני שחיקה וניתן לשלבה יחד עם שיטות טיפול אחרות, כשהמוקדלהתייחסות בריפוי סימני הטראומה בטיפול, הוא הגוף שזוכר אותה (את הטראומה) והסימפטומים הגופניים הממשיים שלתופעות הפוסט-טראומה (חרדה, אי שקט, זעם, קיפאון וכדומה).


שיטת ®SE יעילה במיוחד בטיפול בתסמיני הפוסט-טראומה הגופניים והרגשיים גם ללא חזרה לסיפור הרקע לאירועהטראומטי וגם לאחר שחלפו שנים מהאירוע.

גישת ®SE מלמדת כי טראומה אינה נגרמת מהאירוע עצמו, כי אם מתפתחת כתוצאה מכישלון של הגוף, מערכת העצבים והנפש, לעבד אירועים קשים בצורה יעילה.

ד"ר פיטר לוין זיהה מה מונע את תהליך ההתאוששות מאיום בקרב בני אדם ובהסתמך על מנגנוני הישרדות תלויי-גוף (מנגנוני ההגנה לחימה, בריחה וקויפאון), פיתח כלים המחזירים את יכולתו הטבעית של הגוף להתאושש מחוויות מכריעות ולשקם את המנגנונים הטבעיים של ויסות עצמי וחברתי.

שיטת ®SE מאפשרת את שחרור אנרגיית ההישרדות (הורמוני דחק- אדרנלין וקורטיזול) שנשארה אצורה בגוף ואת השלמת התגובות המוטוריות של הגנה עצמית – שהנם גורמי היסוד להיווצרות תסמינים של טראומה. השיטה מאפשרת להעריך היכן 'תקוע' האדם: בתגובת לחימה, בריחה או קיפאון, ומציעה מבחר של כלים קליניים לטיפול במצבים פיזיולוגיים אלו.


שיטת ‏®SE מאפשרת הכלה של תחושות ורגשות גופניים קשים, ללא צורך מצד האדם שחווה טראומה לחזור ולחוות מחדש את האירוע הטראומטי ובדרך איטית ותומכת, היא מאפשרת לאדם לשחזר את תגובות הלחימה, בריחה או קיפאון הטבעיים לו. בדרך זו, האדם שמשלים את חוויית ההישרדות ופורק ומשחרר את הורמוני הדחק מגופו, חווה רוגע ותחושות מעצימות שלבטחון וכח, המובילים לרצון וליכולת פעילה לחוות את מתנת החיים מחדש.


למה דווקא עם סוסים?

ההסבר לכך הוא ארוך ומרתק.

נתחיל מכך שלסוסים יש משמעות עבורנו בני האדם וכי סוס, הוא תמיד יותר מסוס! הוא סמל לעצמה, חופש, אצילות ושחרור.


במיתולוגיות השונות, הסוס מהווה גשר בין עולמות ויצור שמסמל תנועה ושינוי ובתרבות האנושית, הסוס הוא מיתוס מהלך (או דוהר) על ארבע. אנו בני האדם חווים את הנוכחות המיתית של הסוס בתת-המודע שלנו, זו אחת הסיבות המרכזיות לכך שכשרובנו נמצאים בקרבת סוסים, אנו מרגישים נוכחות אנרגטית אדירה, כשנוכחות זו מעוררת אינספור תחושות גופניות (סומטיות) חזקות.


כשאנו באים במגע עם סוסים, בגובה העיניים ולא על גבם, אנחנו חווים פליאה והשתאות.

עבור רובנו, מדובר בחיה עטופת מסתורין. ברגע שהסוס מתקרב אלינו, עם כל העוצמה והעדינות שלו גם יחד, אנחנו נדרכים ומתעוררים.. ויותר מכל - אנחנו מרגישים..!


הפסיכואנליטיקאי "קרל יונג" טווה את המושג ״ארכיטיפ״ – סמלים ששייכים ללא מודע הקולקטיבי של כלל בני האנוש. ישנם הרבה ארכיטיפים ידועים – הצל, הפרסונה, אנימה ואנימוס ועוד, כשלסוס שמור מקום מכובד כארכיטיפ עצמתי במיוחד, שמתקשר לדחפים ראשוניים, משולחי רס